Zásnubné prstene

Už starí Rimania nazývali prsteň nosený na ľavom prstenníku prsteňom pravdy. Podľa egyptskej mytológie žila z tohto prsta vedie rovno k srdcu a verilo sa v magickú silu prsteňa noseného práve na tomto mieste.

Zásnubný prsteňZásnubný prsteň je od svojho počiatku symbolom toho, že dotyčný muž bude od tej chvíle verný iba jednej žene. Doložené písomné záznamy z našich končín spomínajú zásnubný prsteň prvýkrát v roku 1477, kedy dal arcivojvoda M. Hamburský svojej snúbenici Márii Burgundskej diamantový prsteň na znak lásky. Tento akt potom nasledovali ostatné bohaté rodiny stredovekej Európy.

Kedysi sa dvaja ľudia nesmeli držať na verejnosti za ruky pokiaľ neboli aspoň zasnúbení. Tieto zvyky dnes už vôbec nepoznáme a upustilo sa aj od tradičných zásnub pri ktorých sa museli stretnúť rodičia oboch budúcich snúbencov. V súčasnosti si mnohé páry sľubujú vernosť v súkromí vlastného bytu, na dovolenke alebo na akomkoľvek inom mieste, kde môžu byť osamote a vychutnať si čaro tejto chvíle iba vo dvojici.

Zásnubný prsteň s briliantomZásnubný prsteň by mal vyberať muž sám, no niektorým ženám neprekáža vyberať ho spolu s partnerom z dvoch praktických dôvodov – budúca snúbenica pozná svoj vkus a aj potrebnú veľkosť. Ak ste však klasik a chcete ju prekvapiť myslite na to, že tento prsteň má vydržať dlhé roky, a preto vyberajte trvácne materiály s ohľadom na partnerkin vkus. Ak nosí stále šperky zo žltého zlata vezmite v tejto farbe aj zásnubný prsteň. V súčasnosti muži najčastejšie hľadajú biele zlato, tradičné žlté zlato a chirurgickú oceľ. Menej často sa kupujú snubné prstene zo striebra aj napriek tomu, že je tento kov rovnako rozšírený. Do pozornosti sa však tlačia aj zásnubné prstene z titánu.

Pre svoju budúcu snúbenicu vyberajte zásnubný prsteň dôkladne lebo ako je už vyššie spomenuté bude ho nosiť každý deň. Nemal by jej pri bežných činnostiach prekážať svojou veľkosťou ani hrúbkou. Pri svojom výbere pamätajte na dôležitý fakt – prsteň musí mať iba jeden osadený kamienok. Ak ich je na prsteni viac jeden musí byť viditeľne výraznejší, väčší. Podľa toho aj ostatní ľudia usúdia, že je dotyčná žena už zadaná a má vážny vzťah.


Veľkosť prsteňa je obvykle udávaná v milimetroch a odpovedá veľkosti obvodu prsta. Najspoľahlivejšie meranie je meranie klenotníckymi krúžkami priamo v predajni.

Dámske štandardné veľkosti sa pohybujú v rozpätí od 49 do 63 (najpredávanejšie sú 53 až 57), pánske štandardné veľkosti od 57 do 69 (najpredávanejšie medzi 61 až 65).

Všetko pod alebo nad týmito veľkosťami je nadštandard ktorý v predajniach nenájdete. Ak potrebujete prsteň zmenšiť alebo zväčšiť zájdite za overeným zlatníkom.