Zlaté prstene

Prsteň zo žltého zlataZlato pravdepodobne od svojho počiatku symbolizovalo moc a bohatstvo. Už na strednom východe, kde boli nájdene prvé známky civilizácie, našli archeológovia zlaté šperky. Tento kov bol častý aj v hrobkách bohatých panovníkov akými boli kráľovná Zer alebo Tutanchamon; v jeho hrobke bolo schované nielen obrovské množstvo dobových šperkov zo zlata, ale samotná rakva bola celá z tejto zliatiny.

Samotné zlato je mäkké, takže sa musí zmiešavať s inými kovmi aby si získalo tvrdosť a dobrú pevnosť. Druh a množstvo prídavných kovov potom ovplyvňuje i výslednú farbu, a preto poznáme jeho rozličné odtiene. Okrem bežného bieleho a červeného zlata sa na trhu občas objavia aj netradičné šperky s kovovo modrým, fialovým alebo čiernym zafarbením.

Diamantový zlatý prsteňZlato je po celé tisíce rokov vyhľadávané a cenené. Vraví sa, že ak si nejakú osobu vo svojom živote ceníte je len jediná cesta ako jej to povedať, a to zlatým šperkom. Väčšina mužov je tak ešte stále verná zlatým snubným prsteňom, a snúbenci sú zas ochotní priplatiť si vyššiu sumu za zlaté obrúčky. Ak sa neviete rozhodnúť aký prsteň kúpite stavte to na rokmi overenú klasiku.

Čistenie zlatého prsteňa nie je vôbec náročné a viete ho urobiť aj doma. Šetrné prípravky viete bez problémov zakúpiť v drogérii alebo zlatníctve za dostupnú cenu.


Veľkosť prsteňa je obvykle udávaná v milimetroch a odpovedá veľkosti obvodu prsta. Najspoľahlivejšie meranie je meranie klenotníckymi krúžkami priamo v predajni.

Dámske štandardné veľkosti sa pohybujú v rozpätí od 49 do 63 (najpredávanejšie sú 53 až 57), pánske štandardné veľkosti od 57 do 69 (najpredávanejšie medzi 61 až 65).

Všetko pod alebo nad týmito veľkosťami je nadštandard ktorý v predajniach nenájdete. Ak potrebujete prsteň zmenšiť alebo zväčšiť zájdite za overeným zlatníkom.